Hakkımızda

Ateş Tuğlası

Halk arasında cehennem tuğlası olarak da bilinen ateş tuğlası, 2800 derece ısıya dayanmaktadır. Yapılışında kullanılan teknikler ve malzemeler, kil, şamot ve porselen kırığıdır. Eskilerin, sobalarda ısıtıp, romatizmal arılarını dindirmek için kullandıkları tuğladır. Kuvars topraktan da üretilen bu ürünler kolay erimez ve yüksek ısıya dayanır. Şömine ve ekmek fırınlarında, bu taş kullanılır. Eski ateş tuğlası çeşitleri bile alıcı bulmaktadır. Dinas, silika ve alümin gibi isimler de alır. Yüksek ısıya dayandığı için, fırın ve benzeri yerlerde, ısıya dayanıklı tuğla ihtiyacı olan yerlerde, ateş tuğlası kullanılmaktadır.

TUĞLA SEKTÖRÜNDE BAŞARILI SONUÇLAR ELDE EDİLMEKTEDİR

Tuğla üretiminde oldukça başarılı sonuçlar elde eden firmalar, estetik ve dekorasyon bakımından mükemmel çalışmaları, tuğlalarla gerçekleştirmektedir. Pres tuğla, taban tuğlası, inşaat tuğlası baca, asmolen, kubbe, fırın ateş tuğlası, fırın tuğlası ve şömine tuğlası gibi birçok kategoride üretim yapılmaktadır. Şömine, barbekü ve fırın tuğla çeşitleri, ateş tuğlası ürünlerinin kullanıldığı alanlardır.

ATEŞ TUĞLALAR BİRÇOK ÇEŞİTTE ÜRETİLMEKTEDİR

Özellikle ateşle ilgili yapılarda kullanılan ateş tuğlası, şömine, fırın, ocak, barbekü gibi ürünlerde, kendini göstermektedir. Soba tuğlası ve benzeri yerler için ateş tuğlası, özel olarak sipariş edilmektedir. Ebat bakımından birçok çeşidi vardır. Kaplama ve zemin için özel dekoratif ateş tuğla çeşitleri üretilmektedir. Ateş tuğla çeşitleriyle, dekoratif bahçe yapılarıyla uyumlu, estetik ateş tuğla ürünleri üretilmektedir.

ESTETİK ÇALIŞMALARDA BAŞARILI ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Estetik tuğla çalışmalarında, özellikle fırın türü çalışmalarda, ateşe dayanıklı tuğla çeşitleri kullanılmaktadır. Piknik alanlarında mangallık yerlerde, ateşin olduğu kısımlarda, ateş tuğlası kullanılmaktadır. Dış kısımların estetik ve zarif tasarımlarında, tuğla ürünleri kullanılmaktadır. Özel tuğla çeşitleriyle oldukça başarılı ve etkili çalışmalara imza atan ustalar, estetik ürün tasarımında, tuğla çeşitlerini en iyi şekilde tercih etmektedirler. Ateş tuğla çeşitleri, eskiden ısıtılıp havluya sarılır ve sıcak su torbası niyetine kullanılmaktaydı. Bu özelliği ile romatizma hastaları için birinci tercih olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tuğla sektöründe, tarihi yerlerin restorasyonu, bahçe, cafe ve restoran gibi yerlerin restorasyonu gibi konular, birinci sıradadır. Ayrıca, kubbe inşaatında da özel tuğla çeşitleri kullanılmaktadır.